David Niebuhr, M.D., M.P.H., M.Sc.

David W. Niebuhr, M.D., M.P.H., M.Sc.

Name: David W. Niebuhr, M.D., M.P.H., M.Sc.

USU Department of Primary Appointment: 
Preventive Medicine and Biostatistics
Title: 
Physician
Faculty Rank: 
Full Professor
Location: 
Uniformed Services University of the Health Sciences, Bethesda, MD

Research Interests:
Population health
Chronic disease epidemiology

Education

Johns Hopkins University
Baltimore, MD
Bachelor of Arts in Natural Science with Honors
May 1981

George Washington University
School of Medicine
Washington, D.C.
Medical Degree
May 1985

Johns Hopkins University,
School of Public Health and Hygiene
Master in Public Health
International Health
May 1985

University of Washington
Seattle, WA
School of Public Health and Community Medicine
Master of Science in Epidemiology
May 1997
Thesis: Leisure Time Activity and the Risk of Myocardial Infarction among Young Women

Graduate Medical Education
Public Health Residency
Madigan Army Medical Center
Fort Lewis, WA
July 1995 to June 1997

Family Practice Internship and Residency
DeWitt Army Community Hospital
Fort Belvoir, VA
July 1985 to June 1988

Biography

I am currently a medical officer at the Agency for Healthcare Research and Quality and an adjunct Professor in PMB. I was previously the Vice Chair for Research and Director of the Division of Epidemiology and Biostatistics, PMB. I have 20 years of experience in public health leadership in the U.S. Army including assignments at Fort Know, KY at Chief of Preventive Medicine, Director of the Division of Preventive Medicine at Walter Reed Army Institute of Research and Director of the Division of Epidemiology and Biostatistics in the Department of PMB at USUHS. I have experience as a research principal investigator, course director and personnel and resource management. I have over 60 peer-reviewed publications plus 3 book chapters and 16 technical reports along the theme of studying health and chronic diseases that are military relevant through population-based studies. I am a member of the American College of Preventive Medicine, Prevention Practice Committee and co-authored statements for the college on hepatitis C virus and electronic nicotine devices.

Representative publications, projects, and/or deployments

  • Diplomate, American Board of Family Medicine 1988 and recertified 1994, 2000, 2006 to 2016, certificate # 054617
  • Fellow, American Academy of Family Physicians
  • Diplomate, American Board of Preventive Medicine 1998 and recertified 2008 to 2018 and 2018 to 2028, certificate #51648
  • Fellow, American College of Preventive Medicine
  • Army Surgeon General’s Alpha Designator 2006
  • Order of Military Medical Merit 2006, member #7182
  • Legion of Merit 2015
  • Meritorious Service Medal with Fourth Oak Leaf Clusters